Belediye Meclisi ve aileler Joan Salamero de Gavà okulunun kapatılmasına karşı çıkıyor

abastard

New member
Katalonya Generalitat'ı 15 Ocak Pazartesi günü açıklanan Gavà'daki Joan Salamero okulunu kapatma arzusu (Baix Llobregat), belediyedeki tek son derece karmaşık merkez 50 yıllık hizmet mahallede Can Trias. Educació, kapatma teklifini gerekçelendiriyor düşük kayıt ve ayrımcılığı sona erdirmek Çoğunluğu çingene etnik grubu olan öğrencilerin büyük bir kısmı, öğrencilerin okula entegre olmasını istiyor Marcel·lí Moragas veya ailelerin seçtiği başka okullara yerleş şehirden.

Duyurudaki ilk şaşkınlıktan sonra hem merkez yönetimi hem de Kent Konseyi buna karşı çıktı. Konsey yaptığı açıklamada, Joan Salamero'nun geniş deneyime sahip, “çok iyi işler yapan” bir merkez olduğunu hatırlattı ve kapatmaya alternatif bulma çağrısı.

Her ne kadar Eğitim Bakanlığı sundukları şeyin merkezden müzakere edilmesi gereken bir kapatma teklifi olduğunu doğrulasa da, yönetim ekibi bunu reddediyor kendilerine “nihai kararın” iletilmesini ve hiçbir zaman görüşlerinin sorulmamasını sağlamak.

Kapanma nedenlerine gelince, okul uzun yıllardır orada olduklarını hatırlıyor öğrenci sayısını yüz civarında tutmakBu gerçeğin, düşük kayıt oranlarının bölümün merkezi kapatmayı ve öğrencileri yaklaşık 400 metre uzakta bulunan Marcel·lí Moragas okuluna nakletmeyi tercih etmesine yol açtığı gerçeğini çürüttüğünü söylüyorlar.

Yüksek karmaşıklık merkezi

Yönetim ekibi şunu hatırlıyor: Öğrencilerinin yüzde 90'ı çingene etnik kökeninden oluşuyor ve bunun sayesinde kaynaklar olarak aldıkları yüksek karmaşıklık merkezi Başarılı olduğu kanıtlanmış bir eğitim projeleri var ve komşu okula transfer edilmeleri halinde bunun sürdürülebileceğinden şüpheliler. Bu anlamda Educació'nun teklif ettiği transferin, Eğitim modeli risk altında iki okuldan biri.

Joan Salamero okulunda başka personel de bulunmaktadır. 16 öğretmen artı üç asistan. Educació'ya göre bunlardan kalıcı yeri olan yedi kişi Marcel·lí Moragas'a gidebilir, geri kalanlar için ise alternatif formüller üzerinde çalışılmalı.

Ailelere gelince, onlar da çocuklarına son derece kişiselleştirilmiş muamele gösterilen küçük bir okulun kapatılmasından büyük endişe duyuyorlar. Perşembe gecesi için bir çağrı varmitingi protesto etmek Merkezin kapatılmasına karşı Kent Konseyi huzurunda dava açıldı.

Gavà'dan gelen tüm haberleri okuyun Gavà GAZETESİ