BİR İLKÖĞRETİM ÖĞRETMENİNİN ÜCRETİ NE KADAR?

abastard

New member
Yeni öğretim yılı yaklaşırken akıllara şu soru geliyor: Bir öğretmen ne kadar kazanır? Ve özellikle, nedir? ilkokul maaşı? Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından her yıl yayınlanan 'Bir Bakışta Eğitim' raporuna göre, İspanya'daki öğretmenler Avrupa'da en iyi maaş alan öğretmenler arasında yer alıyor. Ancak Katalonya, öğretmenlerine en düşük maaşı veren özerk topluluklardan biri.

2023 tarihli araştırmaya göre OECDİspanya'da ilköğretimde öğretmenliğe başlayan bir öğretmenin ortalama maaşı Yılda 31.847 brüt euro12 ödemede bunun anlamı Aylık 2.653 brüt euro.Raporda şunu da vurguluyor: Deneyiminiz maaşınızı etkiler: Sınıfta 10 yıllık deneyimin ardından yılda 34.605 Euro kazanıyorlar. 15 yıllık mesleki deneyim Yıllık brüt 36.887 euro kazanıyorlar. Patron pozisyonunu hesaba katmayan skalanın en üst noktası alınırsa ortalama maaş 45.585 euro oluyor.

Resmi ücret tabloları

Ancak, ücret tabloları yetkililer başkaları ve düşüşte. Dahası, sendikalar onlarla aynı fikirde değiller ve şunu garanti ediyorlar: İlköğretim öğretmenleri ve özellikle Katalonya'dakiler daha da az kazanıyor. Öğretmenlerin maaş tablolarının Devlet bütçesinden alındığı diğer özerk toplulukların aksine, Katalonya'da bunları belirleyen Generalitat'tır.

Bu şekilde, 2024'te taban maaş Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesindeki rapora göre, bir ortaokul öğretmeni için bu ücret aylık brüt 2.387,99 avro. Bu maaş şuna karşılık gelir: taban maaş1.147,35 €/ay artı aşağıdakiler aksesuarlar: destinasyon (566,36 €/ay ve İspanya'daki en düşüklerden biri) ve genel özel (674,28 €/ay).

Sendikalar ortalama maaşı açıkladı

Öte yandan UGT, ilkokul öğretmenlerinin maaşlarının daha düşük olduğunu tahmin ediyor: aylık ortalama 2.261,96 avro. Öyle olsa bile, iki sendikanın üç yıllık dönemi dikkate alarakHer üç yılda bir alınan ve kümülatif olan , iki olağanüstü ödeme algıladıkları.

Her iki kavrama da, eğer uygulanabilirse, şunu da eklemeliyiz: stadyuma özel tamamlayıcımiktarı ulaşılan seviyeye göre değişir (beş adet vardır): ayda 123,26 euro ile 139,30 euro arasında.