Educació, ESO'da cep telefonlarının ve kısıtlamaların olmadığı bir ilkokul öneren Okul Konseyi raporunu üstleniyor

abastard

New member
Süreç seyrine devam ediyor ve planlandığı gibi Katalonya Okul Konseyi (CEC) Bu Salı günü gerçekleştirilen ve Bakan Anna Simó'nun en son PISA raporuna yanıtını sunmak üzere katıldığı toplantıda, PISA raporuna temel oluşturması gereken belge genel kurul toplantısında onaylandı. Hükümet, eğitim merkezlerinde cep telefonu kullanımının düzenlenmesine ilişkin açıklanan çerçeveyi hazırlıyor. Başkan Aragonès'in 8 Kasım'da Parlamento'da yaptığı açıklamaya göre, tüm merkezlerin bir sonraki akademik yıla kadar tamamlaması gerekiyor (ve aslında merkezlerin %53'ü bu yıldan bu yana zaten çalışır durumdadır). hatta biraz beklemeden henüz ulaşmamış sloganlar oysa durum çoktan sürdürülemez hale gelmişti).

Danışma organı, eğitim merkezlerinde akıllı telefonların düzenlenmesine ilişkin temelleri onaylıyor

MSK'nın onayladığı belge ve Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildi sonrasında İlgili tüm temsilcilerin katıldığı çoklu toplantılar ve haftalarca süren yoğun sosyal tartışmaların ardından fikir birliği fikri: ihtiyaç okullarda cep telefonu kullanımının kısıtlanması (ESO öğrencileri için)Bu gazetenin erişim sağladığı ve bu çalışmanın tamamlanmasından sonra gelen 35 sayfalık belgenin ana fikri budur. 34 tartışma: 20'si eğitim merkezlerinde, 10'u Bölge Konseylerinde ve dördü MSK'nın farklı alanlarından (öğretmen sendikalarından aile derneklerine kadar). Okul Konseyi başkanı, “Cep telefonu kullanımının kısıtlanması konusunda oldukça genel bir fikir birliği var. Ancak bunların yasaklanması fikri üzerinde değil” dedi. İsa Vinyestoplantının sonunda.

Öyle bir düzenleme ki Tabii ki hem öğrencileri hem de eğitim camiasının geri kalanını etkileyecektir; bu kadar Aileler olarak öğretmenler, çünkü pek çok kişi okula çocuklarını almaya giderken bile cep telefonlarını bırakmakta zorlanıyor. Durum öyle bir noktaya geldi ki kreşler bile posterlerle doldu. 'Oğluna bak, cep telefonunu park et', az çok doğrudan söyledi.

Educació artık CEC'nin talimatlarına uygun olarak genel bir çerçeve geliştirecek ve bu çerçeveyi uyarlayabilmeleri için Ocak ayında merkezlere gönderilecek.

Rapor aynı zamanda – bu durumda öğretmenlerin ve ailelerin talebi üzerine – şunları da savunuyor: ilkokulda telefon yasağı ve 6 yıldan 12 yıla kadar uzanan bu eğitim aşamasının “mobil ücretsiz.”

Açık gibi görünebilecek bir nokta, yani bu kadar küçük çocuklar cep telefonuyla nasıl okula gidiyorlar, ama hiç de öyle değil. Yoğunluktan dolayı ellerini başlarına koyan öğretmenlerin sayısı giderek artıyor. Zaten kendi akıllı telefonlarına sahip olan beşinci veya altıncı sınıf çocukları (tüm risklerle birlikte). Bu durum, telefonların 16 yaşına kadar yasaklanması çağrısında bulunan ve giderek büyüyen toplumsal hareketle çelişiyor ve bir arada var oluyor. Bunlar aşırılıkların yaşandığı zamanlar.

Aynı metnin devam ettiği düzenleme, ortaokulda daha fazla kısıtlama ve zorunlu sonrası çalışmalarda (lise veya mesleki eğitim) daha az kısıtlamabir çalışma aracı olarak kabul edilir.

Belgesi Katalonya Okul Konseyi İdare, öğretmenler ve ailelerden oluşan bir danışma organı, öğrencilerin “merkezdeki düzenlemelerin uygulanmasına katılmaları gerektiğini” tavsiye ediyor ve “Düzenlemeye protokol olarak yaklaşmak, çünkü daha yakın.”

Genel çerçeve ve merkezi özerklik

Raporda ayrıca Bakanlığın yapmayı planladıkları doğrultusunda, bakanlığın bir “Cep telefonu kullanımının düzenlenmesine ilişkin genel çerçeve hangisi yapabilir her merkezin gerçekliğine uyum sağlamak“.

Prensip olarak, planlanmış program Hükümet şimdi önümüzdeki haftalarda onları merkezlere gönderme fikriyle hazırlanıyor. Ocak ayı– bu fikir birliği belgesine dayanan düzenleyici çerçeve. O andan itibaren her merkez ailelerle bir tartışma başlatabilecek ve bu konuyu bir toplantıda toplayabilecek. kendi çalışma kuralları, Bakanlığı'nın talimatına uygun olarak merkez özerkliği.

Okul Konseyinin sonunda yapılan açıklamada departman, “Okul Konseyi tarafından belirlenen kriterlere uyacağını” yineledi. Ve kuruluşun “ESO'da zorunlu eğitim sonrası eğitime göre daha kısıtlayıcı olmayı önerdiğini ve sektörlerin çoğunluğunun ilkokulun mobil olmayan bir aşama olmasını önerdiğini” anlıyor.

Farkındalığın anahtarı

Öte yandan belgede ayrıca bir çalışma yapılması gerektiği de belirtiliyor. cep telefonunun doğru kullanımı konusunda farkındalık. Belgede, “Görüntülerin izinsiz yayınlanmasından kaynaklanan sorunların önlenmesi ve veri korumanın doğasında olan hakların garanti altına alınmasının gerekli olduğu” vurgulanıyor. Cep telefonunu merkeze sokmamak ile vermemek arasında farklar var.

Aslında, kullanımını halihazırda düzenleyen merkezlerin %50'sinden biraz fazlası arasında bu farklılıklar halihazırda yansıtılmıştır.

Üzerinde hemen hemen oybirliğiyle fikir birliğine varılan şey, eğitim merkezlerinin hangileri olduğudur. sildim -Ya yasaklamak ya da bilinçlendirmek- sınıflarda, koridorlarda ve verandalarda cep telefonlarının varlığı birlikte yaşamalarını geliştirdiler; her ne kadar yasağın her zaman bir zorunlulukla birlikte olması gerektiği de medya eğitimi (yalnızca kötüye kullanımdan kaçınmak için değil, aynı zamanda 'sahte haberleri' önlemek için de gereklidir).

CEC, aileler arasında farkındalığı artırmak için “trafik kazalarına benzer” güçlü bir reklam kampanyası öneriyor

sağlık sorunu

MSK'nın bugün Eğitim Bakanlığı'nın masasına koyduğu unsurlardan bir diğeri de aciliyettir. Sağlık ile koordineli çalışmak üzerindeki etkisi üzerinde çalışmak ergen ruh sağlığı Bağımlılıklar ve siber zorbalıkla ilgili. O Sağlık Bakanı Manel BalcellsGeçtiğimiz Eylül ayında, okul yılının başlamasına birkaç gün kala ve yasağına ilişkin tartışmaların tam ortasındayken, zaten şunu duyurdu: Hükümet tarafından hazırlanan gelecekteki bağımlılık yasası “okullarda ve enstitülerde cep telefonu kullanımının düzenlenmesine izin verebilir”.

Aylardır bu kullanımı tartışan eğitim camiası da bu uygulamanın yapılması gerektiği konusunda hemfikir. kurumsal iletişim, farkındalık ve farkındalık kampanyaları dijital cihazların iyi kullanımının, kötüye kullanımın sonuçları.

Bu bir sosyal mesele ve tanıtım için bilgilendirmek gerekiyor cep telefonlarının eğitim merkezlerinin ötesinde iyi kullanımı” diyor, bir teklif sunan belge güçlü reklam kampanyası, “Trafik kazalarında olduğu gibi aileleri bilinçlendirmek için.”