FP | Mesleki Eğitim için kesin rehber: Bunlar neyi nerede okuyacağınıza karar veren en önemli faktörlerdir

abastard

New member
O Katalonya'da Mesleki Eğitim için kayıt takvimi önemli tarihleri girer. Birkaç gün içinde özellikle Yüksek notlar için 26 Haziran Ve Orta sınıflar için 28 Haziranlistesi geçici puanlı başvurular döngüler için Katalonya'da Mesleki Eğitim (FP). O günden itibaren bir hasar süresi ve Nihai başvuru listeleri 8 Temmuz'da yayınlanacak. Son olarak, Orta sınıflar için 17-22 Temmuz, yüksek sınıflar için 15-18 Temmuz tarihleri arasında, başlayacak İlk tercihlerine atanan öğrencilerin kayıt süreleri.

Bu yıl ayrıca, Katalonya'da yer temini rekor rakamlara ulaştı. Verilere göre GeneralitatO kurs 2024 – 2025 sahip olacak Entegre Mesleki Eğitim için %7 daha fazla yer sunuldu. Bu, aşağıdaki gibi nedenlerden dolayı yıldan yıla büyümeyi durdurmayan yerlere olan talebin artmasına yanıt vermektedir. bu derecelerin sunduğu yüksek iş yerleştirme.

“VET, geleneksel olarak bildiğimiz öğretim modelinden farklı, işyeri gerçekliğinde talep edilen ihtiyaçlara uyum sağlayan yenilenmiş içeriğe sahip bir eğitim seçeneğidir. Mesleki Eğitim derecesi seçmek, daha kısa sürede ve yüksek istihdam edilebilirlik sağlayan uygulamalı eğitimi tercih etmek anlamına gelir” diye açıklıyor. Giuseppe GuiduccioÇevrimiçi Mesleki Eğitim Çalışmaları Başkanı MEDAC Katalonya'da bu konu sorulduğunda orta ve yüksek dereceli döngülerin son yıllarda yaşadığı büyüme.

MEDAC, öğrencilerinin ihtiyaç duyduğu her şeyi sunacak son teknoloji tesislere sahiptir / Kiralık

FP seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Hayattaki her şeyde olduğu gibi mesleki eğitim diploması almaya karar vermeden önce aşağıdaki gibi farklı hususları dikkate almak önemlidir: hangi dereceyi seçmeliyimEvet bunu şahsen veya uzaktan yapınO başlık resmidir ya da inceleneceği merkez. Ancak her şeyden önce, gerçekten orta veya daha yüksek bir derece eğitimi almak istiyorsanız net olmalısınız.

“Öğrenci, diplomasının sunduğu iş seçeneklerinde kendisini gelecekte çalışırken görüp görmediğini dikkate almak zorundadır. Mesleki eğitim, iş dünyasına diplomayla ve yüksek olasılıklarla olduğundan daha kısa sürede erişebilmek için sınıfta iki yıllık yoğun çalışma olanağı sunduğundan, çalışmalarınıza verebileceğiniz katılım derecesini değerlendirmek de önemlidir. etkili işe yerleştirme noktası. Lorena GarciaMalaga'daki MEDAC merkezinin yöneticisi.

AP merkezi nasıl seçilir?

En iyi seçeneğin mesleki eğitim diploması almak olduğu netleştiğinde, en önemli şey eğitimin alınacağı merkezi seçmektir. İki MEDAC uzmanı ekipmanın öneminin, ama hepsinden önemlisi öğrenciye gösterilen ilginin öneminin altını çiziyor. Guiduccio, “Enstitünün, gelişimlerini izleyerek ve hedeflere ulaşmalarını destekleyerek birinci şahıs ilgi sunabilmesi ve aynı zamanda onların en basit şekilde öğrenmelerine yardımcı olacak öğretmenleri dahil edebilmesi önemlidir” diyor.

Örneğin MEDAC, özerklik, takım çalışması veya liderlik gibi duygusal yeterliliklere odaklanan son derece pratik eğitimler sunuyor ve bazı özelliklere sahip. Öğrencilerinizin ihtiyaç duyduğu her şeye sahip son teknoloji tesisler. O İspanya'nın önde gelen mesleki eğitim enstitüsüsahip olmak Barselona eyaletinde iki merkez: biri şehrin kendisinde, tarihi bölgede yer alan Roger de Llúria Enstitüsü; ve gelecek yıl kapılarını açacak bir tane daha L'Hospitalet de Llobregat.

Şirketler becerileri için mesleki eğitim mezunları arıyor

Şirketler becerileri için mesleki eğitim mezunları arıyor / Kiralık

Diplomanın resmi olmasının önemi

Üniversite diplomalarında olduğu gibi, bazı Onlar resmi, diğerleri ise kendilerine ait. Bu faktör belki de mesleki eğitim derecesi seçerken en önemli faktörlerden biridir. Guiduccio, “Resmiyse, öğretilen tüm içeriğin bakanlık tarafından onaylandığı ve bir işe yaklaşmak için akademik ve profesyonel standartların karşılandığı garanti edilir” diyor.

Kesinlikle, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan tanınma Diğerlerinin yanı sıra rekabetçi bir sınava girmeye, yurtdışında iş fırsatları aramaya veya eğitime devam etmek için üniversite diplomasına erişmeye olanak tanır. “Bu dereceler özel şirketlerde ve kamu sektöründe çalışmanıza olanak sağlayacak. Ayrıca, hedefiniz kariyer olduğu için B planı olarak daha yüksek dereceyi seçerseniz, bu derece üniversiteye giden yoldur” diye ekliyor. MEDAC Katalonya'da.

Mesleki eğitimi şahsen mi yoksa çevrimiçi olarak mı okumak daha iyi?

Pek çok öğrencinin sahip olduğu bir diğer şüphe ise mesleki eğitimlerini sürdürmek için yüz yüze veya uzaktan eğitim modeli arasında seçim yapmaktır. İki uzman için her şey Her kişinin sahip olabileceği özel ihtiyaçlara bağlıdır.. García, “Yüz yüze oturum, kendisini ilk günden itibaren teknisyenin yerine koyan öğrenci için daha sürükleyici bir deneyim sunuyor” diyor. Guiduccio ise yüz yüze modelin, profesyonel dünyaya geldiğinizde bulacağınız tesislere benzer tesislerde “daha gerçekçi eğitim” ve “daha dinamik bir metodoloji” sunduğunun altını çiziyor.

'Çevrimiçi' eğitimle ilgili olarak, ikisi şunu vurguluyor: model esnekliği. “Kişinin kendi hızında çalışmasına ve kendi gerçekliğine uyum sağlamasına olanak tanır: ebeveynler, çalışanlar, bağımlı kişilerin bakıcıları… çevrimiçi bir mesleki eğitim ile, belirlenen hedeflere, MEDAC Çevrimiçi Mesleki Eğitim Çalışmaları Başkanı kendi adına, zorunlu devam baskısının altını çiziyor.

Bu resmi mesleki eğitim enstitüsünde her iki eğitim türü de bulunmaktadır. Bir yandan, İspanya geneline yayılmış 47 merkezikisi içeride Katalonya (Barselona Ve L'Hospitalet de Llobregat) ve teklifler 'Çevrimiçi' yönteminde 50 FP derecesi. İşgücü piyasasının ihtiyaçlarına odaklanan ve oldukça pratik öğrenim içeren bir modele sahip iki formül. MEDAC ayrıca şu seçeneği de sunar: yer ayırt Öğrencinin ihtiyaçlarına en uygun yöntemle onlarla çalışabilmek ve bu sayede istediklerini yapabilmelerini sağlamak, not kesmeye gerek kalmadan.

Staj anlaşmalarının önemi

Bir merkez ve mesleki eğitim derecesi seçerken öne çıkan noktalardan bir diğeri de uygulamalar. Üstelik öğrencilerin en çok değer verdiği şeylerden biridir. “Bilgi istemeye geldiklerinde bize sordukları asıl soru bu. Eğitimleri sırasında bu aşamanın önemini vurgulayan Malaga merkezinin müdürü, işte bu noktada işin gerçekleriyle, gerçek müşterilerle ve durumlarla yüzleşiyorlar” diyor.

Talebin artması staj garantisi veren bir merkezin seçilmesi ihtiyacını da beraberinde getiriyor. “Maalesef her geçen gün daha karmaşık hale geliyor. Enstitünün, işlerinin gerçekten ne anlama geldiğini öğrenebilecekleri şirketlerde staj bulmalarına yardımcı olduğunu akılda tutmaları önemli,” diyor Guiduccio.

MEDAC son derece pratik eğitim sunuyor

MEDAC son derece pratik eğitim sunuyor / Kiralık

MEDAC tüm öğrencilerine çalışma uygulamalarını garanti eder eğitimiyle ilgili sektörlerin önde gelen farklı firmalarıyla yaptığı anlaşmalar yoluyla. Ayrıca BeWanted ile işbirliği içinde öğrencileri sektörlerindeki en iyi şirketlerle buluşturan bir iş portalına da sahipler. Bu platform şunları sunuyor: çöpçatanlık teknolojisi Böylece şirketler tekliflerine en uygun profesyonelleri bulabilirler.