Generalitat’ı beklerken klimaya 2,5 milyon

abastard

New member
O L’Hospitalet de Llobregat Belediye Binası (Barcelonès) kurulumunu kolaylaştıracakşartlanmışsın içinde 36 okulun ortak alanları Şehirdeki anaokulu ve ilkokul. Mevcut aşırı kuraklık bağlamında ve sıcak hava dalgalarının olası gelişi Öğretim yılının bitiminden önce, belediye genel kurul toplantısında geçen hafta okulların tahsisi onaylandı. 2,5 milyon euro -2022 mali yılından kalan hazineden- merkezlerin bazı alanlarının iklimlendirilmesine yönelik sübvansiyonlar.

Hem geçen yılın sonunda hem de bu yılın başında, Katalonya’nın ikinci şehrinde okul ailelerinin sınıflardaki yüksek sıcaklıklarla ilgili şikayetleri tekrarlandı. “Verandada hava çok sıcak, az gölge ve çok sayıda öğrenci var. Hatta bazen birlikte gelirler Yanıklar Güneş tarafından. Üstelik sınıfa giriyorlar ve hava da sıcak.” NeliL’Hospitalet’in kuzeyindeki bir okulda iki çocuk annesi.

L’Hospitalet hükümeti özellikle amacın yemek odalarına soğutma sistemleri sağlamak olduğunu savunuyor. Tenteler aracılığıyla teraslarda ve eğlence alanlarında gölgeli alanlar oluşturuniçinde kurulacak olan on altı merkez Listesi henüz kamuya açıklanmayan şehrin. Yani derslikler klimasız devam edecek. “Bunun iyi olmadığını söyleyemeyiz. Yatırımı kutluyoruz ama ne zaman yapılacağı belli değil. Ayrıca bu 2,5 milyonNeyi düzeltiyorlar?? Beş, %8’i eğitim merkezlerinde durum nedir? Elbette bu hiç yoktan iyidir” diye belirtiyor. Carles Nadalsendika temsilcisi L’Hospitalet’te CCOO Eğitimi.

Kendi adına, David QuirosL’Hospitalet Kent Konseyi Eğitimden Sorumlu Meclis Üyesi, konseyin açıkladığı önlemlerin kabul edildiğini itiraf ediyor “Çözüm bu değil” ve bunun “Generalitat’tan tüm eğitim merkezlerini iklimlendirmek ve onları yaşadığımız ihtiyaç ve gerçekliğe uyarlamak için kaynaklarımız ve taahhüdümüz olduğunda” geleceği konusunda ısrar ediyor.

Yetkinlik çatışması

Fran BelverBirinci belediye başkan yardımcısı, genel kurul oturumunda Generalitat’ın “defalarca” demişti Belediye meclisine “Hiçbir şey yapmamalıyız” dedi. iklimlendirme açısından bir çalışma bekleniyor. Ancak Belver şöyle devam etti: Birkaç hafta önce Eğitim Bakanlığı şunu bildirdi:yalnızca enstitülerde ve okul enstitülerinde meydana gelirdive okullardaki durumun iyileştirilmesi görevini belediye meclisleri üstlenmelidir.”

Ancak aynı 3 Mayıs Çarşamba günü, Eğitim Bölümü Ayrıca yaklaşan sıcak hava dalgalarıyla başa çıkmak için farklı önlemler duyurdu; böylece ‘bölüm’, sıcak hava dalgaları ve sıcak hava dalgaları sırasında eğitim merkezlerinin dersleri durdurmasına izin verecek, ancak okulu veya enstitüyü kapatmayacak. “ortak alanlara” yüz klima kuracak -kendilerine ait enstitü ve kreşlerin dersliklerinde değil, yani okullarda değil.

Ve bu yüksek sıcaklıkları azaltmaya yönelik önlemler bağlamında, yetki çatışmasıBelediye meclisleri ve Generalitat’ın birbirlerine işaret ettiği, bu eğitim merkezlerinin reform, genişletme veya uyarlama iş ve eylemlerinden Bakanlığın sorumlu olduğu, okulların korunmasından, bakımından ve denetiminden ise belediye meclislerinin sorumlu olduğu belirtiliyor. .

Belirli bir tarih yok

Carles Nadal sonunda pişman oldu ana yaralıOkullardaki sıcakla mücadeleye yönelik yatırımların eksikliğinin nedeni “ işçi sınıfı aileleri ve çocuklarıöğretmenlere ek olarak” ve L’Hospitalet’in kuzey mahallelerinde sınıf yoğunluğunun yarattığı ek sorunu etkiliyor.

“Sonrasında, Bu infaz ne zaman? Hemen olur mu bilmiyoruz. Hepsi bir arada seçim kampanyası. Ancak elbette yatırım yapmanın iyi olmadığını söyleyemeyiz” yorumunu yapan L’Hospitalet’teki CCOO Eğitim delegesi, sorunun şu şekilde çözüldüğünü savunuyor: “Núria Marín ve ‘danışman’ oturup orta vadeli bir plan yapar; ve şu anda bir kampanya çerçevesine girdiğimize göre değil.”

Alakalı haberler

Bu nedenle, konsey tarafından açıklanan cihazların kurulum zamanlarıyla ilgili olarak Eğitim Konseyi Üyesi David Quirós, bu hafta konuyu Bakanlık ile kapatmayı bitirmeleri ve bunu okullara açıklamaları gerektiğine dikkat çekiyor. Sübvansiyon başvurusunda bulunacaklar ve yerel montajcılar birliğiyle konuşun tesisleri planlamak. “Bu, gelip taraftarları içeri almakla ilgili değil. Hava yenileme özelliğine sahip klimalardan bahsediyoruz… Etkileri olacak karmaşık müdahaleler olacaklar günlük olarak” diyor Quirós. “10 gün sürmeyeceğini biliyoruz ama makineler çoktan devreye alındı” diye ekliyor.

Bu nedenle, Genel Kurul Oturumu sırasında Belver, belediye yönetiminin “bu eğitim merkezlerinin şartlandırılmasını hızlandırmak” için şehrin “Montajcılar Birliği ile görüştüğünü” belirtti. Bu kurs bitmeden“.

Badalona’da hükümet ortakları arasında çatışma

İLE belediye seçimlerine bir ay kalaMilli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi dört grup arasında kabarcıklar oluştu bunu oluşturan devlet Kent Konseyi’nin Badalona. Ve Generalitat’ın klima kuracağı yüz merkez arasında Badalona’da hiç yok. Bu durumla karşı karşıya kalan Katalonya’nın dördüncü şehrinin belediye başkanı, Ruben Guijarro (PSC), bu Çarşamba günü sosyal ağlarda Bakan Cambray’den “bu dayanılmaz mağduriyet karşısında acil bir toplantı” istediğini belirtti. “Bu yaz hiçbir çocuk Badalona’daki okulunda sıcak olmayacak“diye ekledi. Kendi adına, tek meclis üyesi Birlikte belediye binasında, David TorrentleriGeneralitat’ın tedbirlerini de eleştirdi: “Ülkedeki dördüncü şehre bu şekilde muamele edilmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyorum! Bunlar yeni Cumhuriyetçi Generalitat’ın işi olmalı. Ülkeyi yöneten partiyle bağlantısı olan biri bir şeyler yapabilir!“.

Kendi adına, lider ve aday KBH Badalona’da, Alex MontornesGeneralitat’ın açıkladığı tedbiri savundu: “Kriterler modern bir yönetimde olması gerektiği gibi objektif ve teknikti, ancak olağan olanlar bunun bu kadar şeffaf olmayan kriterlerle olmasını isterler.” Sosyal ağlara yaptığı müdahaleden yararlanan belediye başkanı şunları söyledi: belediye başkanı seçilecek“Gelecek yaza söz veriyorum Badalona ilkokulları yeterli iklim acil durumuna”.

Meclis üyesi ve adayı Comú Podem’de şehirde, Aïda Llauradó: “Belediye başkanı olursam bütün şehir merkezlerine klima koyacağım diye seçim vaadinde bulunmayacağım, çünkü öncelikle, Generalitat’ın sorumluluğundadır. ve ikincisi, bunun neleri gerektirdiğini ve önceliklerin neler olduğunu değerlendirmeliyiz.”