Katalan öğrenciler zaten Danimarkalı öğrenciler gibi

abastard

New member
PISA adlı bir raporun mutlaka ters çıkması gerekiyor ama yine de yetkililerimiz Sonuçları değerlendirmek için birçok örtmece kullanıyorlar, Sizin için özetleyeceğim: Katalan çocukları giderek aptallaşıyor. Açıktı ama yine de şüphelerin olması durumunda uzmanların hazırladığı bir çalışmayla doğrulanması iyi oldu. Zavallı çocuklar suçlanamaz, tüm çocuklar hiçbir şey bilmeden doğarlar ve onlara öğretmek yetişkinlerin görevidir ve şimdiye kadar iyisiyle kötüsüyle okul bunu yaptı. Ellerinden geleni yapan öğretmenler de öyle. Bir Cahil politikacılar tarafından oluşturulan ve aşırı korumacı ebeveynler tarafından güçlendirilen eğitim sistemi, Bu, çabayı ve tembelliği eşit şekilde ödüllendirir.

Katalonya'daki sonuçlar İspanya'daki en kötü sonuçlar arasında yer aldı – ki bu da bir şeyler söylüyor, çünkü İspanya OECD'deki en kötüler arasında yer alıyor – özellikle de 2015'te. matematik ve okuduğunu anlama. Başarısızlık olmaktan çok uzak, dikkate alınmalıdır Hükümetin başarısı, ilk adım olduğundan Katalonya'yı güney Danimarka'ya dönüştürün 'procés' şunu vaat ediyordu: Katalan öğrenciler, Katalanca veya İspanyolca bir metinle karşılaştıklarında zaten aynı metinle karşılaştıklarında Danimarkalı okul çocukları ile aynı düzeyde okuduğunu anlama seviyesine sahip oluyorlar. Bunları matematikte eşleştirmek daha zor olacak, şimdilik Katalanca bir paragrafla karşılaştığımızda bunu başardığımız için memnunuz. Josep Pla, Kopenhaglı bir çocukla Gironalı bir çocuk aynı anlamaz ifadeyi kullanıyor.

Bu hedefe ulaşmak kolay olmadı, kamu yetkilileri çok çalıştı. Ernest, Mesela okula bir devlet okulunda başladı. Dersler ilerledikçe şaşırdık Neredeyse sekiz yaşındaydı ve ona çarpmayı henüz öğretmemişlerdi. Bir gün ona okulda ne yaptığını sorduk.

-Günümüzü buna adadık bir mandala çizin.

Ne kadar güzel. Bu kadar hassas bir yaşta Ernest, benim hiç yapmadığım şeyleri nasıl yapacağını zaten biliyordu, mandalanın ne olduğunu bile bilmiyorum. Eşim ise neredeyse kriz geçiriyordu, o çok eski kafalı olan bunu bilmiyor Gelecek mandalalara aittir çünkü matematiğin, coğrafyanın ve hecelemenin hiçbir faydası yoktur. mandalalarla tüm kapılar bire açılır. Rus olduğu için buna alışmış olması gereken başka bir anne beş yıllık çalışma planları ve şaka yok, Merkez yönetimine çocuğunun neden öğrenmediğini sordu.

-Olay şu Burada çocukların mutlu olmasını ön planda tutuyoruz.

Bitirelim, bu mutlulukla ilgili. Bu çalışma yöntemleri sayesinde Katalan okul çocukları en mutlu olanlardır. En cahil olanı da ama bunun bir önemi yok. Elbette Ernest'in okulunu değiştirdik. Şimdi ödüyorum elbette. Hükümetin eğitim politikası yerine karımı dinledim, belki de benimle yatan kişi olduğu için değil. Eğitim Bakanı. Bazen pes ettiğime, ailemi Katalonya'nın önüne koyduğuma pişman oluyorum, elbette Danimarkalı çocuklar mandala yapmayı bilmiyorlar, sonunda onları geçecektik.

Generalitat, PISA raporunun sonuçlarını testlerdeki göçmen sayısının fazlalığına bağladı, göçmenlerin yerlilerden daha aptal olması mümkün olabilir, ancak hepsi yerli olan politikacılarımıza bakınca bu bana imkansız görünüyor. Sorun bu değil. Sorun şu ki PISA sınavları kötü yapılıyor. Eğer mandala boyamaktan ibaret olsaydı Katalonya lider olurdu. Bunun yerine, okul çocuklarını matematik bilmek ve okuduklarını anlamak gibi dramatik ve stresli durumlara sokuyorlar. Böyle bir yol yok.

Okumaya devam etmek için abone olun