Katalonya'daki devlet üniversitelerindeki öğrencilerin yüzde 56'sı kadınlardan oluşuyor

abastard

New member
Eğitim çalışmalarına katılan kişi sayısındaki artış devlet üniversitelerinde yüksek lisans Katalanlar büyüdü %22 2017-2018 ve 2021-2022 akademik yılları arasında. 2021-2022 akademik yılında Katalan devlet üniversitelerinde ve UOC'de 44.160 kişi lisans eğitimine başladı ve kadınların oranı %56'ydı. Katalonya'da, %53 30 ila 34 yaş arasındaki nüfusun yüzde üst düzey çalışmalar, eyalet ortalamasının (%47) ve Avrupa ortalamasının (%42) üzerindedir. Bunlar, araştırmanın dikkate değer sonuçlarından bazılarıdır. Katalan Devlet Üniversitelerinin Eğitim ve Öğretme Göstergeleri Raporu (2023) bu cuma sunuldu.

Yüz yüze devlet üniversitelerinde, 10 kişiden 8'i Eğitime başlayanlar 18 ila 19 yaşları arasındayken, UOC'de 10 kişiden 6'sı 25 yaşın üzerindedir. Yüksek lisans eğitimine bakıldığında 2021-2022 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayan 21.696 kişiden %57,7'si kadındı.

gelince derece sayısı, lisans eğitiminde bu oran incelenen dönemde hafif bir artış göstererek 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 25.676 (%59 kadın ve %41 erkek) olurken, yüksek lisans eğitiminde ise ikinci kez artarak 16.000'in üzerine çıkmıştır (16.387, 58). % kadın ve %42 erkek).

Başkanı Katalan Kamu Üniversiteleri Birliği (ACUP) ve Katalonya Politeknik Üniversitesi (UPC) rektörü, Daniel Crespo, Başkanlığını üstlendiği etkinliğe Generalitat Üniversiteleri genel müdürü Maria Victoria Girona ve Barselona Özerk Üniversitesi (UAB) Çalışmalar ve Öğretim İnovasyonundan sorumlu rektör yardımcısı María Valdés de katıldı ve öne çıkan konuları açıkladı. Raporun.

ACUP tarafından hazırlanan rapor, daha baştan şunu vurguluyor: nüfusa göre derece kontenjanlarının toplam teklifi bir var Katalan topraklarında adil dağıtım. eyaleti Lleida Bin kişi başına toplam 5,65 yer teklifi sunmakta olup, bunu İl takip etmektedir. Barselona 4,92 ile il Girona 4,70 ile il Tarragona 4,28 ve UOC 3,08 ile. Nüfusa göre ustalık kontenjanlarının toplam arzı Barselona ilinde önemli ölçüde daha yüksektir. Genel olarak toplam arz üniversite derecesi aşamasındadır stabilizasyon, En önemli büyümenin yaşandığı yüksek lisans dereceleri hariç. Böylece şu sonuca varılır: olisans üniversite diploması teklifi, Üniversitede son dört akademik yılda yüksek lisans ve doktora derecesi.

Konuyla ilgili olarak Öğrenci profili, Son beş akademik yılda kayıtlı kişi sayısı lisans ve yüksek lisans çalışmaları Katalan devlet üniversitelerinde. Bu anlamda sayı yüksek lisans öğrencileri 2017-2018 eğitim öğretim yılına göre yüzde 22, lisans derecesi ise yüzde 9 arttı. Katalan devlet üniversitelerinde ve resmi üniversite eğitimlerine kayıt Katalonya Açık Üniversitesi 2021-2022 dersinin (yüz yüze olmayan) 219.000 öğrenciyi aşıyor, son 5 akademik yılda kayıtlı kadınların varlığı lisans eğitiminde %55, yüksek lisans eğitiminde ise %56 civarında sabit kalmıştır. Yaşa göre, yüz yüze devlet üniversitelerinde 10 kişiden 8'i 29 yaşın altındadır; Öte yandan UOC'de yeni öğrencilerin neredeyse yarısı 30 yaşın üzerindedir. gelince öğretmen profili, Toplam Öğretim ve Araştırma Personeli (PDI) sayısı 2018-2022 döneminde 1.547 kişi arttı, bu da %8,85'i temsil ediyor. tam zamanlı eşdeğer personel şartları (ETC) artışı ise %5,17 (558 personel) oldu. 2022 yılında kayıtlı olan toplam 19.023 PDI'nin %44,2'si kadın ve %61,2'si doktordur; ve toplamın %5,5'i çoğunlukla Avrupalı olmak üzere yabancı uyrukludur.

Doktoralar

İlgili olarak Doktora çalışmaları, Analiz edilen beş kurs boyunca program sunumu oldukça istikrarlı olmasına rağmen, katılımda kaydedilen artış Uluslararası öğrenciler, 2021-2022 akademik yılındaki toplam öğrenci sayısının %40'ı buradan geldiği için yabancı üniversiteler. Destek alan öğrenci sayısı, programa katılan toplam öğrenci sayısının %42'sini temsil etmektedir. doktora programları, ve 2017-18 ile 2021-22 arasındaki dönemde sübvansiyonlar araştırma projelerini geliştirme oranları giderek %13'ten fazla arttı. Aynı şekilde program endüstriyel doktoralar, Devlette öncü, toplamın katılımını içeriyordu Son dört yılda 253 doktora programı, 308 firma ve 360 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Atıfta finansmanı öğretmek, Veriler, Katalan devlet üniversitelerindeki Generalitat'ın finansmanının kriz öncesi seviyesine ulaştı ve bunun sonucunda 2011 ve sonrasındaki kesintiler. Ancak rapor Katalonya'da şunu vurguluyor: aile çabası Üniversite öğreniminin finansmanı bir bütün olarak İspanya'dakinden daha yüksek olmaya devam ediyor: Katalonya'da, Gelirin %22'si öğrenim ücretinden geliyor; İspanya'nın tamamında ise %15.

Benzer şekilde rapor, Katalan devlet üniversitesi sisteminin mükemmellik açısından kıyaslama, hem eyalet düzeyinde hem de uluslararası düzeyde. Üniversitelerin, üniversite derecelerinin doğrulanması, izlenmesi, değiştirilmesi ve akreditasyonu için Çerçeveyi geliştirmeye yönelik yoğun kararlılığı, çoğu programın daha üstün olmasına yol açmıştır. başarı AQU Catalunya'nın Avrupa ve uluslararası kalite standartlarına uygun olarak sıkı akreditasyon süreçleri. 2018-2022 döneminde tüm lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri akredite edildi ve %42 oranında mükemmellik sağlandı.

Üniversitelerin bu mesleğinden Tüm faaliyetlerinde uluslararası boyutu, Öğrenci hareketliliğini vurgular. Yıllar geçtikçe artmasına rağmen covid-19 kısıtlamalarının etkisi İncelenen dönemde eğitimin her düzeyinde hem giriş hem de çıkış üzerinde önemli etkileri olmuştur. Bir bölümü tamamlayan mezunların yüzdesi yurtdışında kal, 2017-2018 akademik yılında Avrupa dönüm noktası olan %20'ye ulaşan okul, raporun son iki yılında %5'lik bir düşüş yaşadı.

Ancak Katalan devlet üniversitelerinin katılımlarının altını çizmek yerinde olacaktır. AB tarafından desteklenen Avrupa Üniversiteleri programı, 2021-2022 akademik yılında Avrupa'daki diğer üniversitelerle zaten beş konsorsiyum kurduklarını söyledi.

Raporda ayrıca öğrenci performansının, uygulamanın uygulanmasıyla elde edilen değerleri koruduğu vurgulanıyor. Avrupa Yükseköğretim Alanı (EHEA), Lisans eğitimlerinde ortalama performans oranı %84, yüksek lisans eğitimlerinde ise %92'dir.

Mesleki uygulamalar bir yol olarak pekiştirilmiştir. öğrenciler Eğitimlerini tamamlayarak disiplinlerine ait teorik bilgileri uygulamaya koyarlar. 2017-2022 dönemi boyunca, Mesleki staj yapan öğrenci sayısı korundu, pandemiden en çok etkilenen dönem (2019-2020) hariç. Öğretim türüne göre mesleki staj yapan lisans öğrencilerinin yüzdesi 4 puan artarak toplamın %80'ine ulaştı.