“Öğrencileri sardalye gibi paketleyemeyiz”

abastard

New member
“Tedbirlere ihtiyaç var” ayrımcılığı sona erdirmek ve gerçek gettoların olmadığını. Öğrencilerimiz olamaz sardalya konserveleri gibi tıkış tıkış“. Kendini böyle ifade etti Carles NadalEğitim Federasyonu Sözcüsü CCOO27 Haziran Salı günü, bir basın toplantısında sendikanın iki buçuk yıl önce L’Hospitalet de Llobregat’ta (Barcelonès) ilan ettiği “okul acil durumu”nun son yıllarda “kronik” hale geldiğini açıkladıktan sonra, EL PERIÓDICO geçen Nisan ayında açıkladı.

CCOO’dan L’Hospitalet’te sıradan bir aşırı doluluk yaşandığını belirtiyorlar “Toplam yerlerin %65’i” çoktan “100%“şehrin kuzey mahallelerinin merkezleri, yani tam olarak bölge Avrupa Birliği’nin tamamında en yoğun nüfusluBu gazetenin de bildirdiği gibi. Sendikanın açıkladığı rakamlara göre ‘canlı kayıt’yani halihazırda devam eden kursa kayıt yaptıranlar ortalıktaydı 2.500 öğrenci ve “toplamda 19 grup ‘bolet’ —Bir kursun öğrencilerinin tamamının farklı okullara yerleştirilmesinin mümkün olmaması nedeniyle bir merkezde açılan olağanüstü gruplar.

Geçen Nisan, Silvia Ortizmüdürü Barselona Comarques’taki Serveis Territorials d’Educació, oranlarla ilgili sorunların yıllar öncesine dayandığını hatırlatarak, tüm büyük metropol şehirlerin “dikkate değer” bir ‘canlı kayıt’a sahip olduğu yorumunu yapmasına rağmen, ‘özel vakaların’ farkına vardığını; L’Hospitalet’ten, burada, verilere göre Eğitim Bölümüson yıllarda açtılar 15 grup ‘bolet’bunlardan beşi bu kurs sırasında.

Aşırı doluluk

2022-23 akademik yılının başında, L’Hospitalet de Llobregat Belediye Binası Geçtiğimiz Eylül ayından itibaren kalan ‘canlı kayıt’ tamamlandıktan sonra L’Hospitalet’in, hem kamu hem de toplu olarak dikkate alındığında, mahallelerde %103-104’lük bir doluluk oranıyla birlikte %99’a yakın bir doluluk oranına geri döneceği tahmin ediliyordu. şehrin kuzeyinde, basıncın daha yüksek olduğu yer.

CCOO’ya göre kuzey bölgede okullar [públicas] %110 doluluk oranına ulaştılar —izin verilen maksimum sayı—, bu, eğer bir grupta sınıf başına 25 öğrenci varsa, canlı kayıtla gelen öğrencilerin %10’u eklendiğinde bu sayının 27 olacağı veya en karmaşık merkezlerde 22 öğrencinin 24 olacağı anlamına gelir.

Bu durumu çözmek için CCOO L’Hospitalet’te şunu söylüyor “dört okul kayıp“yeni ve”bir enstitü“Ancak kentsel olaylar ve L’Hospitalet’in yüksek nüfus yoğunluğu bunu zorlaştırıyor.” boşluk bul Yeni bir eğitim merkezi inşa ederken Educacó Departmanının gereksinimlerini karşılayan.

Böylece, olası yeni merkezlerin inşasının ötesinde, hem Sívia Ortiz hem de David QuirosL’Hospitalet Belediye Meclisi Eğitimden Sorumlu Meclis Üyesi, üç ay önce bu gazeteye şunu açıklamıştı: Şehrin yeni bir eğitim bölgesi üzerinde çalışıyorlarfarklı mahallelerin sınırlarıyla çok fazla işaretlenmemiş ve “daha fazla eğitim mekanına ve okul ayrımcılığıyla mücadele“, diye açıklıyor Ortiz.

Yatırım eksikliği

Alakalı haberler

“Orada bir Acil durum planı Carles Nadal, beş okulu ve bir enstitüyü etkileyen ve bunların güncelliğini yitirdiği ve yeniden düzenlenmesi gerektiği için ele alınması gereken bir durum” diyor. CCOO’dan, durumun kötüleşmesine yol açan nedenlerden bir diğerinin de “Vaat edilen yatırım yapılmadı Ekim 2022’de”.

Bu şekilde Educació’nun gereklilikleri yerine getirmesini talep ediyorlar. yatırım anlaşması Geçen yıl imzalanan ve diğer konuların yanı sıra okullarda kapsamlı reform yapılmasını da içeren bu anlaşma Mucizeler Consarnau ve kısmi Pere Llicart enstitü-okulu dalga Paco Candel okulunun inşaatıOn yıldan fazla bir süredir kışlada olan.