ÖĞRETMEN MAAŞI İSPANYA | İspanya’da bir ortaokul öğretmeninin maaşı ortaya çıktı

abastard

New member
öğretmenler ve profesörler sütunları Eğitim sistemi ülkemizin. Ve genel olarak topluma, çünkü onlar sayesinde İspanyol çocuklar ve gençler faydalı erkekler ve kadınlar haline geliyor.

Öğretmenlerin ikili bir görevi vardır: bilgiyi öğretmek Ve Eğitim vermek. Dolayısıyla, küçüklerin en az 6 yıl ve 16 yaşına kadar (İspanya’da eğitimin zorunlu olduğu 10 yıl) hafta sonları hariç günde ortalama 5 saat okulda geçirmeleri nedeniyle, onların işlevleri çok önemli ve anlamlıdır. tatiller, Noel ve her ülkeye, özerk topluluğa ve şehre özel tatiller.

Böyle bir sorumlulukla, doktorlarla birlikte İspanya’da en çok kazanan profesyoneller olmaları gerektiği varsayılabilir. Ancak gerçeklik teoriden çok uzaktır.

Devlet okulu ortaokul öğretmenleri, yani üçüncü eğitim bölümü İspanya’da 12 ila 16 yaş arası ergenleri kapsayan ulusal eğitim sistemlerinin çoğu, genellikle Tecrübeniz yoksa temel maaş yaklaşık 1.700 Euro’dur.

Aksesuarlar

Ancak bu temel maaşa, tutulan pozisyonun tehlikelilik veya sorumluluk gibi belirli özelliklerini ödüllendiren spesifik tamamlayıcıyı ve tutulan pozisyonun seviyesine göre ücretlendirilen hedef tamamlayıcıyı eklemeliyiz. Balear Adaları, Kastilya ve Extremadura gibi bazı özerk topluluklarda da ek ücret alınmaktadır. otonom spesifik tamamlayıcı.

Brüt 2.400 Euro’dan fazla

Tüm bu tamamlayıcılar, İspanya’daki kamu ortaöğretim öğretmenlerinin ortalama maaşının yaklaşık Aylık brüt 2.430 Euro (yıllık brüt yaklaşık 29.200 Euro).

Ve bu maaşa ekstra maaşı ve herhangi bir memur gibi bunun da korunan bir iş olması avantajını eklemeliyiz: kovulamazlar.

Alakalı haberler

Ancak doktorların maaşları gibi ortaöğretim öğretmenlerinin maaşları da bir topluluktan diğerine değişiklik göstermektedir. ayda brüt 630 Euro’ya kadarUGT’nin 2022 yılında öğretmen maaşlarına ilişkin hazırladığı rapora göre bu, bir ortaokul öğretmeninin maaş alabileceği anlamına geliyor. %28’e kadar daha fazla (veya daha az) şarj edin mesleğinizi icra ettiğiniz özerk topluluğa bağlıdır.

Charter okulunda

Son yıllarda, özel eğitimde ortalama maaş ayda brüt 1.766 avro ila 1.853 avro aralığındaydı (buna anlaşma yoluyla aldıkları ekstra ödemelerin de eklenmesi gerekiyor). Bu nedenle, özel ve devlet destekli okullardaki öğretmenlerin maaşları, çalıştıkları özerk topluluklara bağlı olarak değişiklik gösterse de, 500 Euro’dan fazla maaş farkına sahip olabilir.