Öğretmenler PISA büyüteci altında

abastard

New member
Bir Katalan enstitüsünün ESO sınıfı

PISA raporunun kötü sonuçları ve bunu takip eden tartışma, eğitim sisteminin çeşitli temel yeterliklerdeki ustalıktaki düşüşün arkasında olabilecek (ve bu eğilimi tersine çevirmek için hangi müdahalelerin yapılabileceği) yönlerinin her birinin masaya yatırılmasına yol açtı. İlk başta, göçmen kökenli okul nüfusunun ağırlığının etkisine dikkat çekilmiş ve hemen şu sonuca varılmıştır: Gerçekte en alakalı faktör yoksulluk ve ayrımcılıktı Aile kaynaklarına göre belirlenen merkezlerde. Ayrıca kaynakların orantısız dağılımı (aslında bazen ters orantılıdır) her okulun kendi bağlamına göre ihtiyaçları. Elbette, dijital hiper bağlantının sonuçları tartışmada ortaya çıktı (ancak kullanımı için nasıl eğitileceğinden ziyade okul alanında bunun nasıl düzenleneceği üzerine odaklanıldı). İhtiyaç dile getirildi daha fazla kaynak, Derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılmasına odaklanılması, ya da sorgulandı Proje tabanlı pedagojinin etkisi: Ancak sonuçlar ile belirli bir öğretim veya kaynak tahsis modeli arasında açık bir korelasyon kurulmazsa, bu analizlerin her biri kısır kalır. Ve bu henüz yapılmadı.

Nihayet, tartışmanın bu panoramik evrimi aynı zamanda öğretim kadrosuna da odaklanılmasıyla sonuçlandı. PISA raporu doğrudan öğrencilerin yeteneklerini ve dolayısıyla dolaylı olarak eğitim politikalarının sonuçlarını puanlıyor. Ama aynı zamanda öğretme işiyle de ilgili. Sebeplerin birden fazla faktörün toplamında aranması, her birinin sorumluluğunun azaltılmasına yol açmamalıdır.

Kamu politikalarını eleştirel değerlendirmeye tabi tutmak daha kolaydır (ve elbette eğitimcilerin çalışmalarını yürüttükleri koşulları tanımlayan da bunlardır). Bunu öğretmenlerle yapmak daha kapsamlıdır, ancak daha az gerekli değildir. Her ne kadar bu, akademik özgürlüğün savunulmasının çoğunlukla değişime karşı direnişi ve kazanılmış ataletini haklı çıkarmaktan başka bir şey yapmadığı bir alana girmek anlamına gelse de. Veya tam tersine, idare ve yönetim ekiplerinden kılavuz ve model tanımlama ihtiyacının, personelin seçimi ve yönetiminde keyfi veya dayatmacı uygulamalara yol açtığı durumlar vardır.

Öğretmenlerin başlangıç eğitiminin iyileştirilmesi ihtiyacı konusunda fikir birliği vardır (ve bu anlamda Öğretmenlik fakültelerinin eğitim planlarında reform sürüyor) ve sürekli eğitimlerini teşvik edin. Ayrıca ortak çalışmanın teşvik edilmesi gerekiyor. Ancak durumu bir perspektife oturtmamız gerekiyor: Çok az meslekte bilgi ve kaynakların öğretimde olduğu gibi uygulandığı ve yaygın olarak güncellenmesine yönelik faaliyetler veya fakültenin işleyişi yoluyla yatay ve işbirlikçi çalışma vardır. Bu, halihazırda uygulanmakta olan üzerinde ısrar etmekle ilgili değil, daha ziyade yapılanları değerlendirmek ve yeni kaynakları keşfetmekle ilgilidir. Deneyim alışverişi (ortak öğretim biçimleriyle veya farklı bağlam veya düzeylerdeki merkezler arasında sözde eğitim turizmi ile alanların paylaşılması) veya öğretimin ilk yılında rehberli ders verilmesi, şimdiye kadar bu tür topluluklarda yalnızca deneysel düzeydeydi. Katalonya veya Madrid gibi, keşfedilecek yollardır. Bu, öğretmenlere bir PISA önermekle ilgili değil: öğrencilerinin elde ettiği sonuçların doğrudan onlara meydan okuması gerektiğini kabul etmekle ilgili.