UOC, Avrupa'nın ilk uzaktan üniversitesinin projesini koordine ediyor

abastard

New member
Avrupa'nın ilk açık üniversitesi geliyor. Avrupa'nın her yerinden on dört üniversite ve on üç akademik, ticari, kırsal, belediye ve sivil dernek Avrupa'ya erişim sağlayan ilk uzaktan üniversite kuruluşu olan OpenEU girişimi etrafında güçlerini birleştirdiler. Katalonya Açık Üniversitesi (UOC) bu projeyi koordine ediyor Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Amaç, Avrupa Yüksek Öğretim Alanının (EHEA) dijital, ekolojik ve sosyal boyutunu güçlendirmektir.

UOC'ye göre girişim, kaliteli yüksek öğrenime ve yaşam boyu öğrenmeye erişim sunmayı, tüm öğrenciler için erişilebilir ve çevresel açıdan sürdürülebilir uluslararası deneyimler sağlamayı ve kurumların dijital dönüşümünü teşvik etmeyi amaçlıyor.

Avrupa Komisyonu onaylama kararı aldı 14,4 milyon euroluk OpenEU projesi Avrupa Üniversiteleri girişimi aracılığıyla. Avrupa'daki başlıca açık ve uzaktan üniversitelerin yanı sıra dijital dönüşüme kararlı beş yüz yüze üniversiteyi bir araya getiren ittifak, “öğrenci merkezli, kapsayıcı, dijital ve yeşil eğitimi” teşvik ediyor EHEA ve kimseyi geride bırakmamak.”

UOC projeye başkanlık ediyor

UOC rektörü Àngels Fitó, “OpenEU, Avrupa'daki açık ve uzaktan üniversitelerin erişim ve etkisini genişletmek için eşsiz bir fırsattır” dedi. Bu üniversite teklife öncülük edecek önümüzdeki dört yıl boyunca bu ittifaka başkanlık edecek. Ayrıca girişimin “Avrupa'da yaşam boyu öğrenmeyi yapılandıran Avrupa yüksek öğretim alanının güncellenmiş bir versiyonuna doğru ilerlemeye” olanak sağlayacağını vurguladı.

UNED rektörü Ricardo Mairal, “Avrupa Açık'ta yıllar boyunca yürütülen kararlılığı ve çalışmayı pekiştiren bir ittifakı gösteren bu büyük proje için Avrupa Komisyonu'nun desteğini almak bir gurur ve büyük memnuniyet kaynağıdır” dedi. üniversiteler ve Avrupa'daki mesafeli ve karma metodolojik modelin kalitesini, titizliğini ve ihtiyacını vurguluyor”

Kolektif deneyimden yararlanan OpenEU, herkes için öğrenme fırsatlarını garanti eden Avrupa çapında açık bir üniversite oluşturmak için dijital araçların yeteneklerinden yararlanmak istiyor. Zaman kısıtlaması olmaksızın her zaman ve her yerden, Avrupa yükseköğretim alanını güçlendirmek amacıyla ikamet yeri veya kişisel veya mesleki bağlam.

OpenEU 368.000'den fazla üniversite öğrencisini temsil etmektedir (büyük çoğunluğu geleneksel olmayan bir profile sahiptir, yani yaş ortalaması 36 olup %84'ü aynı anda hem çalışıyor hem de okuyor), 709.000'den fazla mezun ve yaklaşık 24.000 çalışan. Konsorsiyumun çekirdeği, iki yüz yüze üniversitenin yanı sıra sekiz ana Avrupa çevrimiçi, açık ve uzaktan üniversitesinden oluşuyor.

Uluslararası destek

Bunlar Bifröst Üniversitesi (İzlanda), Daugavpils Üniversitesi (Letonya), Hagen Distance University (Almanya), Hellenic Open University (Yunanistan), Hollanda Açık Üniversitesi, Kıbrıs Açık Üniversitesi, Ulusal Eğitim Üniversitesi (İspanya), Portekiz Açık Üniversitesi'dir. , Universitat Oberta de Catalunya (İspanya) ve Saint Cyril Üniversitesi ve Véliko Tarnovo Saint Methodius Üniversitesi (Bulgaristan).

Ayrıca Açık Üniversite (Birleşik Krallık), Korçë “Fan S. Noli” Üniversitesi (Arnavutluk), Ukrayna Mühendislik Pedagoji Akademisi (Ukrayna) ve MIT Üniversitesi (Kuzey Makedonya) da projenin dijital dönüşümünün desteklenmesine yardımcı olmak için projeye katılacak. EHEA.

Ayrıca başlıca uluslararası akademik ağlardan üçüAvrupa Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliği (EADTU), Uluslararası Üniversiteler Birliği (IAU) ve Akdeniz Üniversiteleri Birliği (UNIMED), tecrübeleri ve elde edilen sonuçları yayma kapasiteleri ile ittifakın gelişmesine katkıda bulunacak.

Öte yandan Fransa Üniversitelerarası Uzaktan Eğitim Federasyonu (FIED), uzaktan eğitim konusundaki tecrübesiyle iş birliği yapacak. Brightlands Akıllı Hizmetler Kampüsü (Hollanda), Bulgar Sanayi Birliği (BIA), Mentoring Europe, SECARTYS (İspanya), Stifterverband (Almanya) ve Coalition National Digital gibi birçok ulusal ve Avrupa endüstri birliği ve kümesi ittifaka desteklerini ifade etti. (Bulgaristan).

Eurocities derneği, 38 ülkede 200'den fazla şehirve 2.500'den fazla yerel eylem grubuyla Avrupa Kırsal Kalkınma Liderleri Derneği (ELARD), ittifakın projelerini yerel ihtiyaçlarla birleştirmeye yardımcı olacak.